Поставки бойової машини «Дозор-Б» до армії знову зриваються

05.04.2016 23.45

«Дозор-Б»

Поставка в Збройні Сили України бойової машини «Дозор-Б» знову зривається. Це сталося через те, що в корпусах двох бронетранспортерів, в зоні розташування двигуна, були виявлені тріщини в броні, хоча ще в грудні 2015 року «Дозор-Б» пройшов державні випробування і був рекомендований до прийняття на озброєння. Перша партія з 10 машин повинна була надійти у війська до кінця березня 2016 року, проте тепер цього не відбудеться. Це вже не перший випадок, коли поставки «Дозорів» в війська зриваються, пише «Апостроф».

Армія гостро потребує сучасної бронетехніки. Поряд з бронетранспортерами БТР-4 і БТР-3 особливе місце в переоснащенні наших військ відводиться тактичній бойовій машині «Дозор-Б». Ця бойова машина з колісною формулою 4×4 необхідна, зокрема, для оснащення спеціальних підрозділів Збройних Сил.

За задумом конструкторів, бронеавтомобіль повинен витримувати попадання бронебійних куль з відстані в 30 м і уламків 150-мм осколково-фугасного снаряда. «Дозор-Б» розвиває максимальну швидкість до 100 км/год по шосе і оснащений бойовим модулем, що включає 12,7-мм кулемет з телевізійною та тепловізійною камерою, а також лазерний далекомір.

Перший демонстраційний зразок бронемашини «Дозор-Б» був представлений ще на виставці «Зброя та безпека-2004», але згадали про цю розробку Харківського конструкторського бюро з машинобудування ім. А. А. Морозова (ХКБМ) лише в 2014 році, коли проявилася нестача справної бронетехніки.
Почали лунати заяви високопосадовців, що машина ось-ось піде в серію і буде випускатися чи не по 200 штук на рік для Збройних сил і Національної гвардії. «Дозор-Б» встигли показати президенту, військовим аташе зарубіжних країн, звозити на ряд міжнародних виставок і неодноразово уточнити, коли ж саме «Дозори» почнуть служити Україні.

Наприклад, на початку лютого минулого року прозвучала заява прес-служби Держконцерну (ДК) «Укроборонпром» про те, що в 2015 році 50 «Дозорів» будуть поставлені у війська. Обіцянки не були виконані, більш того, в червні 2015 року стало відомо про звільнення з займаної посади керівника ДП «Львівський бронетанковий завод» Олександра Остапця через затримки в налагодженні серійного виробництва бронемашин «Дозор-Б». Виконуючому обов’язки директора Віктору Андрощук було доручено надолужити згаяне. Справа начебто пішло на лад, і в кінці листопада 2015 року міністр оборони Степан Полторак особисто випробував «Дозор-Б», повідомивши в своєму Facebook, що до кінця того ж року в армію надійдуть 10 бронеавтомобілів. Але реальність така, що до квітня 2016 року в армію не надійшло жодної машини «Дозор-Б».

В корпусах двох бронетранспортерів, в зоні розташування двигуна, були виявлені тріщини в броні
В корпусах двох бронетранспортерів, в зоні розташування двигуна, були виявлені тріщини в броні

Що ж сталося? В кінці минулого року державні випробування «Дозор-Б» завершилися. Дослідний зразок машини «Дозор-Б», представлений для випробувань, був виготовлений Львівським бронетанковим заводом. Разом з тим, 28 листопада 2015 року заступник міністра оборони України генерал-лейтенант Ігор Павловський повідомив в інтерв’ю, що державні випробування виявили 49 недоліків. Після цього було підписано спільне рішення між Міноборони і «Укробонпромом», в якому значилося, що машина буде прийнята на озброєння, але лише після усунення виявлених проблем і підготовки необхідної документації для виготовлення установчої партії з 10 машин.

Очевидно, на цьому і грунтувалися обіцянки міністра оборони, що армія отримає 10 машин до кінця 2015 року (про те, що Полторак покатався на «Дозорі» стало відомо 20 листопада 2015 року).

Однак вже 2 грудня 2015 року директор ХКБМ Яків Морміло пообіцяв, що виявлені недоліки будуть усунені до кінця січня 2016 року і повідомив, що на Львівському бронетанковому заводі під наглядом співробітників ХКБМ вже закладені на стапелях 10 бронемашин «Дозор-Б», які повинні надійти в війська в 2016 році.

У свою чергу, 6 грудня 2015 року прес-служба «Укроборонпрому» проінформувала про те, що «Дозор-Б» пройшов державні випробування і рекомендований до прийняття на озброєння Збройних Сил України, а 15 грудня 2015 року – вже про те, що Міноборони уклало контракт з львівським бронетанковим заводом на виробництво бронемашин «Дозор-Б» для ЗСУ.

Спочатку для виготовлення доопрацьованих машин відводився термін до кінця січня 2016 року, потім, правда, цю дату перенесли на 31 березня. Однак, під час перевірки готовності цієї партії виявилися нові сюрпризи, під час випробувань не виявлені, а саме – в корпусах двох бронетранспортерів на днищах з’явилися наскрізні тріщини довжиною близько 40-50 см в зоні розташування двигуна, при цьому машини , на яких були виявлені тріщини, пройшли трохи більше 400 і 100 км.

Відзначимо, що броньований корпус «Дозор-Б» виготовлений зі сталі марки Armstal 500 польського виробництва. За вимогами конструкторської документації, спочатку передбачалося використовувати вітчизняну сталь марки «71», але, як виявилося, виробництво сталі необхідної товщини ускладнено, тому вибрали польську. Зміна було схвалено розробником. Броня поставлялася з усіма необхідними сертифікатами якості, але одна справа – бронестійкість, а інша – конструкційні навантаження, що вимагають необхідного розрахунку міцності. Причину виникнення дефекту треба з’ясовувати, тим більше, що передумови для утворення тріщин є вже і на третьому зразку.

За даними «Апострофа», Міноборони наполягає на створенні комісії для виявлення причин виникнення тріщин на корпусі бронемашини, з проведенням аналізу якості бронесталі і перевірки розрахунків міцності і жорсткості конструкцій деталей всього корпусу. Адже потрібно точно знати, чи немає ризику «розтріскування» всієї настановної партії «Дозорів». Яким буде рішення «Укроборонпрому», стане відомо найближчим часом. Але вже зовсім очевидно, що виготовлення і постачання у війська тактичної бойової колісної машини «Дозор-Б» знову відкладається.

В середині квітня президент Петро Порошенко збирається до Львівської області, де, серед іншого, йому мають намір продемонструвати ряд новинок від «Укроборонпрому». Є висока ймовірність, що в цьому переліку буде і БМ «Дозор». Це означає, що промисловцям і військовим потрібно буде докласти максимум зусиль для того, щоб в черговий раз не обмежитися показухою для Верховного головнокомандувача.

загрузка...
Loading...

Коментарі