5 видів екзотичної зброї від Пентагону

25.03.2016 00.41

5 видів екзотичної зброї від Пентагону

Головну військову таємницю США недавно розкрила впливова The Washington Post. Газета навела слова заступника міністра оборони США Роберта Уорка: «Наші противники вдосконалюють бойові дії за участю людини. І це нас дуже лякає».

Все для нацбезпеки

У відповідь США розробляють секретну екзотичну зброю – роботизовану! З елементами штучного інтелекту. Заступник міністра оборони США навіть продемонстрував секретний зразок – безпілотник Perdix довжиною менше 30 см.

Ряд військових аналітиків назвали Статті про екзотичному зброю дурницями, піар-кампанією. Але фахівець з конкурентної розвідки Олена Ларіна не поділяє їхнього оптимізму.

– Яка піар-кампанія? – Здивована Ларіна. – До прогресу технологій сьогодні треба ставитися надзвичайно серйозно. Тим більше американці особливо нічого і не приховують. У прийнятій півтора роки тому Пентагоном за рекомендацією конгресу США Третій стратегічній ініціативі інвестицій та інновацій позначені три найважливіші речі.

Перше – будь-яка висока технологія має громадянське, військове і кримінальне застосування. Друге – немає більше поділу на цивільний і військовий сектори економіки. Вся економіка, наука і техніка Америки працюють на національну безпеку так, як вони її розуміють. Третє – до військових програм повинні бути притягнуті не тільки найбільші підрядники Пентагону, але й компанії нової економіки типу Google, IBM, а головне – університети і маленькі молоді компанії. Шеф Пентагону Ештон Картер не приховує, що головне завдання Америки – за найближчі два-три роки створити озброєння, яке не зможуть скопіювати не тільки їх противники, перш за все Росія, але і союзники.

П’ять видів озброєнь

– А якою може бути це екзотична зброя?

– Якщо проаналізувати не окрему статтю в «Вашингтон пост», а сукупність документів, опублікованих останнім часом, то стає більш-менш ясно, що свої надії Пентагон пов’язує з п’ятьма основними видами екзотичних озброєнь. Екзотичними вони називаються тому, що раніше або не існували, або не відносилися до класу озброєнь.

Перше – роботизовані системи. Так, роботів роблять у багатьох країнах – від Ізраїлю до Китаю, від Південної Кореї до Ірану. Добре себе зарекомендували і російські військові роботи. Але американці дивляться далі, хочуть залучити перевагу в наступному за роботами поколінні штучних систем. Вони їх називають «автономні бойові ройові системи». Це коли безліч роботів мають зв’язок з єдиним обчислювальним інтелектом і діють на полі бою подібно зграї птахів або рою бджіл. Перші випробування таких систем вже проведені в робототехнічних компаніях, що належать Alphabet (компанії, що об’єднала всі активи Google).

Другий напрямок – квантові комп’ютери і суперкомп’ютери. Вони дозволяють зламувати всі існуючі шифри! Перша більш-менш стійко працююча квантова машина недавно запущена в Массачусетському технологічному інституті.

Третій напрям – поведінкові технології. Американці з’ясували (і навіть провели експерименти на власному населенні і британцях), що людською поведінкою можна управляти – володіючи докладними даними про людей, включаючи їх активність в інтернеті, звички, схильності, реакції.

Четвертий напрямок – засоби нейтралізації ядерної зброї потенційного супротивника безпосередньо в пускових установках, підводних човнах тощо.

П’ятий напрям – так звана нейрозброя. Якщо поведінкова зброя забезпечує потайне маніпулювання окремими людьми і великими групами населення, то нейро націлене прямо на людський мозок! Нейрозброя має вищий пріоритет в США. Велика частина розробок засекречена. Перші пристрої вже пройшли практичну апробацію.

– Що екзотичного вже є на озброєнні США?

– Головна їх екзотична зброя – величезний комплекс АНБ – дата-центр в штаті Юта. Він вже сьогодні не тільки дозволяє вести поведінкові війни, прослуховувати всіх і вся, включаючи союзницю Меркель, а й є найпотужнішим інструментом американського диктату. Система АНБ, як відомо, контролює практично всі фінансові потоки в світі. Іноді – за згодою власників фінансової інфраструктури, іноді – без неї…

Повторити сценарій «Термінатора»

– Що стосується масових екзотичних озброєнь, то тут американці роблять ставку на роботів. Щоб по можливості замінити на поле бою солдатів і офіцерів.

Втім, деякі американські експерти вважають, що така заміна більше проблем породить, ніж вирішить.

Зараз переважна частина бойових роботів – допоміжні системи: роботи-розвідники, евакуатори, мінери тощо. Навіть у випадку дронів-безпілотників остаточне рішення про застосування вражаючих засобів приймає людина-оператор, що знаходиться часом за тисячі кілометрів від поля бою.

У 2014 році ізраїльська армія провела секретні маневри, факт яких Тель-Авів, втім, продовжує заперечувати. Вперше в історії в повітрі вели бій дрони під командуванням операторів і дрони-автомати, які застосовують зброю без команди людей. Перемогли автомати. З розгромним рахунком! Вони діяли швидше і точніше. У минулому році в США розпочато розробку повністю автоматизованих летальних бойових систем.

А тепер уявімо, що така бойова система, оснащена зброєю масового ураження, діє в складі рою, керованого величезним суперкомп’ютером. Це практично Скайнет з «Термінатора» (в фільмах вигаданий суперкомп’ютер міністерства оборони США несподівано знаходить свободу волі – ред.).

– Тобто все може скінчитися бунтом машин?

– Найсумніше: людство може знищити не якийсь штучний інтелект, якого поки немає і невідомо, чи з’явиться в найближчому майбутньому, а просто елементарний збій програми рою бойових роботів.

Євген ЧЕРНИХ, КП

загрузка...
Loading...

Коментарі