901-а окрема понтонно-мостова рота (Ангола)

10.02.2012 21.58

250px_un_901До кінця 1980-х років Ангола входила в коло тих держав, в яких перетиналися інтереси двох супердержав – СРСР і США. Радянський союз надавав фінансову та військово-технічну підтримку офіційному уряду Анголи, а Сполучені штати – опозиційній організації УНІТА (Національна спілка незалежності Анголи). Крім того, за «порадою» керівництва СРСР на території Анголи розміщувалися підрозділи «інтернаціональної допомоги» збройних сил Куби, присутність яких виключало неконтрольовані дії ангольського уряду і допомагало національної армії не допускати посилення позицій УНІТА.

За часів перебудови, в СРСР вистачало своїх внутрішніх проблем, щоб займатися ще й Анголою. Сполучені Штати теж зменшили свою активність. Кубинські війська були виведені з країни, а замість них ООН ввела 70 своїх спостерігачів. Ситуація була більш-менш стабільною до вересня 1992 року, коли в Анголі були сплановані вибори. Для контролю процесу виборів ООН збільшила кількість спостерігачів на 876 осіб. В результаті виборів влада залишилася у чинного уряду, а спостерігачі оголосили вибори чесними і демократичними. Однак керівники УНІТА заявили, що результати виборів сфальсифіковані. Ситуація досить швидко вийшла з під контролю і вже через місяць почалися збройні зіткнення між урядовими військами і формуваннями УНІТА, які незабаром переросли в масштабну громадянську війну.

У 1995 році Організація Об’єднаних Націй збільшує кількість «блакитних касок» в Анголі до 7 тисяч осіб. Секретаріат ООН звернувся до світової спільноти з проханням про надання додаткових підрозділів для участі в місії.

16 січня 1996 року Верховна Рада за результатами запитів Секретаріату ООН прийняла Постанову «Про направлення в місію ООН в Анголі інженерно-мостового підрозділу чисельністю до 200 чоловік». Вже на наступний день в Анголу були спрямовані 5 українських військових спостерігачів, а Міністром оборони України була підписана директива про формування 901-ї окремої понтонно-мостової роти.

Через 2 місяці, 16 березня 1996 року 901-а рота в кількості 200 чоловік прибула в столицю Анголи Луанду.

Керівництвом місії ООН на роту були покладені такі завдання:
– Обслуговування маршрутів пересування підрозділів місії;
– Зведення мостів і понтонних переправ;
– Ремонт зруйнованих мостових споруд;
– Надання гуманітарної допомоги населенню.

Однак діяльність ООН в Анголі істотного впливу на ситуацію в країні не зробила. Напруженість в регіоні не знижувалася і, враховуючи це, керівництво України через півроку прийняло рішення про виведення українських військовослужбовців зі складу місії.

У період з 20 по 23 грудня 1996 року 901-а окрема понтонно-мостова рота була виведена в Україні і розформована.

Втрати особового складу:
– Рядовий Баюра Анатолій Юрійович (1965 р.н.) – 04.07.96 – загинув в результаті ДТП.

P.S. У лютому 1999 року місія ООН припинила свою діяльність в Анголі на прохання уряду і президента країни. Витративши близько 500 млн. доларів і втративши 61 людину вбитими, Організація Об’єднаних Націй визнала, що місія в цій країні мети не досягла.

загрузка...
Loading...

Коментарі