Незабаром жінки-військовослужбовці зможуть обіймати посади в бойових підрозділах ЗСУ

22.04.2016 23.17

Жінки-військовослужбовці

У Генеральному штабі Збройних Сил України за ініціативи народних депутатів України Марії Іонової, Ірини Луценко та Ірини Фріз була проведена робоча зустріч керівників структурних підрозділів Міноборони та Генштабу. Темою обговорення стали питання гендерної політики в Збройних Силах та забезпечення рівних прав і можливостей для чоловіків і жінок під час проходження військової служби. Про це повідомляє «ЗСУ інфо».

Участь у круглому столі також взяли начальник Генерального штабу Віктор Муженко та понад 20 військовослужбовців-жінок, які прибули безпосередньо з військових частин, представники міністерств соціальної політики та охорони здоров’я України.

Під час дискусії нардепами було порушено питання професійних можливостей для жінок в українській армії, а саме – обмеження їх можливостей щодо вибору професії відповідно до наказів Міністерства оборони №412 та 337.

– Ситуація, що наразі склалася у ‪ЗСУ‬ щодо обмеження права жінок-військовослужбовців обіймати бойові посади є неприпустимою, – зазначила Ірина Фріз. – Сьогодні жінки в АТО‬ виконують обов’язки снайперів, коректувальників, інструкторів тощо, обіймаючи офіційно посади кухарок, діловодів, бухгалтерів. Відповідно, отримуючи заробітну плату в рази нижчу, ніж чоловіки.

Начальник Головного управління персоналу, доповідаючи по зазначеному питанню, повідомив, що показники жіночої присутності у Збройних Силах України в цілому відповідають показникам збройних сил інших держав – 8,5 відсотків особового складу. В той же час було наголошено, що певні законодавчі обмеження, передусім з питань охорони праці жінок та їх репродуктивного здоров’я, не дозволяють використовувати потенціал жінок-військовослужбовців у всьому спектрі військових спеціальностей, як наприклад в арміях Сполучених Штатів Америки, Ізраїлю, Швеції, Іспанії та Великобританії.

Разом з тим, Генеральним штабом на цей час опрацьовані зміни до наказу Міністерства оборони України щодо розширення переліку посад, які можуть обіймати військовослужбовці-жінки, в тому числі за бойовими спеціальностями.

Це, в свою чергу, надасть можливість як підвищити стандарти рівних прав та можливостей чоловіків і жінок у Збройних Силах України, так і досягнути позитивних змін в структурі та характері сучасної української армії. Після внесення змін, військовослужбовці-жінки зможуть обіймати посади стрільця, кулеметника, гранатометника, стрільця-зенітника, снайпера, розвідника, командира бойової машини, навідника-оператора, механіка-водія, посади мінометних розрахунків тощо.

Ключовим лейтмотивом, який прозвучав в усіх виступах, було те, що питання реалізації рівних прав та можливостей жінок-військовослужбовців не повинно суперечити головному призначенню кожного військового підрозділу щодо успішного виконання бойових завдань.

– Готовність начальника Генерального штабу у максимально стислий термін підготувати відповідні зміни до наказів МО щодо розширення переліку посад, що можуть обіймати жінки у ЗСУ, є гарним свідченням того, що реформи в секторі безпеки і оборони мають реальні здобутки, а не лише обговорення, – зазначила Ірина Фріз.

Довідково:

– американські жінки задіяні у всіх родах збройних сил США. З 2014 року вони можуть перебувати в бойових підрозділах на лінії фронту;

– обов’язковий призов для жінок існує в Ізраїлі і М’янмі;

– французька армія сама «фемінізована» в Європі: жінки служать практично у всіх підрозділах, крім Іноземного легіону, морської піхоти та екіпажів підводних човнів;

– з 1989 року в Іспанії жінки служать в армії нарівні з чоловіками в бойових підрозділах;

– в травні 2012 року, вперше в історії Великобританії, жінка стала командиром бойового корабля. З 2013 року жінки почали служити на підводних човнах;

– з 1 січня 2015 року у Норвегії запроваджено обов’язковий призов для жінок;

– в ЗС України понад 2000 жінок визнані учасниками бойових дій; відзначено державними нагородами України – 50, відзнаками МОУ – 279, почесними нагрудними знаками НГШ – ГК ЗСУ – 349 осіб;

– з початку 2015 року на військову службу прийнято 1250 жінок, з них 55 на офіцерські посади.

– у військових частинах бойового складу ЗСУ проходить службу близько 10 000 жінок, з них 231 офіцер; всього ж у ЗС України серед офіцерів-жінок: полковників – 62, підполковників – 257, майорів – 360, молодших офіцерів – 1861.

загрузка...
Loading...

Коментарі