Вітчизняна «оборонка» подолала критичну залежність від Росії. Інфографіка

25.03.2016 18.38

wp-content/uploads/2016/03/btr.jpg
За даними ДК «Укроборонпром» нині найменша потреба в імпортозаміщенні у ракетно-космічній галузі – 4%, а найбільша – в авіабудуванні – 50%

Протягом усіх років існування незалежної України і, зрозуміло, з початком військової агресії РФ на Донбасі вітчизняний оборонно-промисловий комплекс мав величезну залежність від російських комплектуючих. У Кремлі про це добре знали і тому почували себе доволі комфортно, бо вірили в те, що українським підприємствам не вдасться виробляти озброєння та військову техніку самотужки. А отже українцям не буде чим оборонятися від окупаційних військ. Проте «експерти» північного сусіда сильно прорахувалися.

Дійсно, ще кілька років тому на вітчизняних підприємствах в умовах повного розриву будь-яких зв’язків із РФ довелося шукати можливі шляхи вирішення проблем із поставками та виробництвом комплектуючих. Частково деталі закуповувалися в лояльних до України державах, які колись були в складі СРСР і мають значні запаси компонентів ОВТ до радянської техніки. Серед таких країн Польща, Чехія, Грузія, Білорусія тощо. Звісно, таке вирішення питань було тимчасовим, і в середньостроковій перспективі можливості заміщення із залученням третіх країн рано чи пізно вичерпаються. Власне тому українським підприємствам довелося робити вибір – виробляти принципово нову техніку або освоїти і випускати власні комплектуючі до ОВТ. І з цими викликами наша «оборонка» справилася в рекордно короткі строки.

Лише за минулий рік українським заводам вдалося зробити здавалося б неможливе – подолати критичну залежність від російських комплектуючих для нашого ОВТ, яка, до речі, складала значну частку у вітчизняному ОПК. Про це розповіли в ДК «Укроборонпром». Підприємствам концерну вдалося виконали всі зобов’язання відповідно до державного замовлення та поставити до війська визначену кількість зброї й техніки.

Генеральний директор ДК «Укроборонпром» Роман Романов зазначив, що в першій половині 2015 року перед українськими підприємствами було сформульовано чітке завдання – максимально швидко здійснити імпортозаміщення. При цьому державні кошти на його виконання не залучалися. За власний рахунок підприємствам вдалося розширити номенклатуру комплектуючих, які раніше постачали з РФ.

Як приклад, керівник концерну навів ДП «Харківський машинобудівний завод імені О. О. Морозова». Так, за 2015 рік підприємству вдалося замістити 92,2% імпортних комплектуючих. Роман Романов розповів, що із 52 компонентів для БТР-4, які підлягали імпортозаміщенню, вдалося вирішити питання по 48-ми позиціях, для БТР-3 – з 80 вдалося розпочати виробництво 73, ТБКМ «Дозор-Б» – з 49 – 45, БМ «Оплот» – зі 140 найменувань – 130. Загалом на підприємстві вдалося замістити 296 комплектуючих з 321.

І хоча досягнення «оборонки» в цьому напрямі значні, проте проблема до кінця не вирішена. За даними ДК «Укроборонпром», потреба в імпортозаміщенні за галузями промисловості на сьогодні становить близько 8 тисяч номенклатурних позицій: бронетанкова галузь – 11%, радіоелектронна – 5,6%, ракетно-космічна – 4%, авіабудування – 50%, чорна та кольорова металургія – 5%, підшипники – 4% тощо.

wp-content/uploads/2016/03/5438_p_04_img_0002.jpg

За словами Романа Романова, нині найболючішим залишається питання заміщення російських компонентів до літаків «Антонов». «Техніка була спроектована таким чином, щоб 50% комплектуючих надходили з Російської Федерації. Замінити їх за один день неможливо. З нашими партнерами проведена робота, і вже вносяться зміни в конструкторську документацію, щоб була можливість використовувати компоненти наших нових партнерів у літаках «Антонов», – розповів керівник ДК «Укроборонпром», і  пообіцяв: – У найближчій перспективі ми побачимо продукцію, яка буде повністю незалежною від Росії».

Слід додати, що, зважаючи на темпи розвитку вітчизняного ОПК, реалізація Концепції Державної цільової програми реформування та розвитку оборонно-промислового комплексу на період до 2020 року може бути цілком успішною. В такому випадку вдасться створювати новітню зброю та техніку відповідно до стандартів НАТО та зайняти провідне місце на міжнародному ринку озброєння.

Микола ФЕДОРКІВ

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Київська компанія розробила цілий ряд бронеавтомобілів (відео)

загрузка...
Loading...

Коментарі